Vladimir Jevgeňjevič Belanovič-Zubov
Další varianty jména: Belanovič,
Od r. 1911 pracoval v diplomatických službách v Bulharsku, Srbsku, Turecku a v Persii. Za občanské války vstoupil do Dobrovolnické armády, byl členem Prozatímního ruského diplomatického zastupitelství. Po emigraci do Království Srbů, Chorvatů a Slovinců žil krátce v Bělehradě a v r. 1920 přijel do Československa. V r. 1921 byl jmenován zástupcem Prozatímní vlády v Československu. V Praze vystudoval Ruskou právnickou fakultu. Pracoval v Ruském vědeckém kolegiu na katedře mezinárodního práva, přednášel na Ruské právnické fakultě a na Ruské lidové univerzitě v Praze. Současně provozoval soukromou jazykovou školu, kde učil ruštinu. V r. 1929 z Československa odjel do Francie, podle jiných údajů do Persie. Je pohřben na hřbitově v Sainte-Geneviève-des-Bois.
Otec: Jevgenij Belanovič-Zubov
Manželka: Ljudmila Alexejevna, rozená Puťjatina (18. 4. 1899, Kovno – ?; filoložka; po emigraci do Československa absolvovala Německou univerzitu v Praze, v r. 1930 obhájila dizertační práci)
viz Práce ruské, ukrajinské a běloruské emigrace vydané v Československu 1918 – 1945 (Bibliografie s biografickými údaji o autorech). D. 1, sv. 1. Bibliografii zpracovaly Zdeňka Rachůnková a Michaela Řeháková, biografická hesla zpracoval Jiří Vacek za spolupráce a redakce Z. Rachůnkové a M. Řehákové; úvod J. Vacek. Národní knihovna ČR, Praha 1996
Славяне и Восток. Ред. Беланович-Зубов, Владимир Евгеньевич – Котомкин, Александр Ефимович. Грюнхут, Прага 1921
Praha II, Nové Město, Na Florenci 3.
Národní archiv, f. MZV – Ruská pomocná akce, k. 179
Стародубцев, Григорий Серафимович. Международно-правовая наука российской эмиграции (1918 – 1939). Книга и бизнес, Москва 2000, с. 41
Грезин, Иван Иванович. Алфавитный список русских захронений на кладбище в Сент-Женевьев-де-Буа. Старая Басманная, Москва 2009.