Avraamij Kuzmič Fortušnyj
Další varianty jména: Fartušnyj,
Po dokončení Skvirského městského dvoutřídního učiliště studoval na Oděském pěchotním junkerském učilišti (absolvoval v r. 1909). Tři roky sloužil jako důstojník v Irkutsku, poté nastoupil na petrohradské Nikolajevské inženýrské vojenské učiliště. V r. 1913 začal studovat na Nikolajevské vojenské akademii. V r. 1914 byl mobilizován. V r. 1917 na akademii absolvoval zkrácený kurz, po jehož dokončení byl přidělen v hodnosti plukovníka ke Generálnímu štábu. Během občanské války sloužil v Dobrovolnické armádě na Jihu Ruska. 3. listopadu 1920 byl evakuován z Krymu do Konstantinopole, odkud v lednu 1921 odjel do Československa. V únoru 1921 začal studovat na Vysoké škole strojního a elektrotechnického inženýrství ČVUT v Praze. Studia dokončil začátkem r. 1927. Od května téhož roku byl zaměstnán jako technický úředník a konstruktér ve Škodových závodech v Plzni, poté pracoval jako konstruktér ve firmě Avia Čakovice. Získal československé občanství. Za války pracoval ve Škodových závodech v Praze a byl předsedou Spolku ruských inženýrů v Praze. Od r. 1940 přednášel ve Vojenských pedagogických kurzech a ve Vyšších kurzech vojenských věd, organizovaných Jednotou ruských vojenských svazů. 20. května 1945 byl zatčen jednotkami sovětské vojenské kontrarozvědky SMERŠ. O jeho dalším osudu není nic známo.
Otec: Kuzma. Manželka: Ksenija.
Praha II, Nové Město, Václavská 18; Praha XVI, Smíchov, Radlická 17, Na Zatlance 136; Praha, Letná, Kostelní 18; Praha VII, Holešovice, Škroupova 40; Praha XIX, Bubeneč, Kyjevská 36; Praha III, Malá Strana, U železné lávky 592; Plzeň, Zámečnická 36; Praha VIII, Libeň, Klicperova 3.
Národní archiv, f. MZV – Ruská pomocná akce, k. 195; Kartotéka ruských, ukrajinských a běloruských emigrantů v meziválečném Československu (Slovanská knihovna Praha).
Хроника культурной, научной и общественной жизни русской эмиграции в Чехословацкой республике. Т. 2. 1930 – 1939. Под ред. Л. Белошевской. Славянский институт АН ЧР, Прага 2001; Кавтарадзе, Александр Георгиевич. «Скорее пополнить действующую армию офицерами, ознакомленными со службой Генерального штаба…». In: Военно-исторический журнал, 2002, № 1, с. 48 – 55; Волков, Сергей Владимирович. Генералы и штаб-офицеры русской армии. Опыт мартиролога. ФИВ, Москва 2012.