Pavel Michajlovič Kaškadamov
Pocházel ze zchudlé šlechtické rodiny. Během občanské války vstoupil do Dobrovolnické armády, sloužil na ozbrojených vlacích v Ozbrojených sil Jihu Ruska. Byl evakuován z Krymu na poloostrov Gallipoli. V r. 1923 dokončil studia na Sergijevském dělostřeleckém učilišti. S učilištěm se dostal do Bulharska a na podzim 1925 odtud přijel do Československa. V letech 1926 – 1933 studoval na Vysoké škole architektury a pozemního stavitelství ČVUT. Byl úspěšný jako bytový architekt. Byl členem komitétu Fondu pomoci ruským studentům a členem vedení Spolku Gallipolců v Praze, Jednoty ruských emigrantských studentských organizací v ČSR, Jednoty ruských emigrantských organizací v zahraničí, Společnosti přátel Ruského domova a předsedou architektonické sekce a místopředsedou revizní komise Odborového svazu ruských inženýrů a techniků v protektorátu Čechy a Morava. 9. července 1945 byl zatčen jednotkami sovětské vojenské kontrarozvědky SMERŠ, deportován do SSSR a odsouzen k deseti letům v nápravněpracovních táborech v Karagandě. Při práci v sovětském uhelném dole se udeřil do hlavy a utrpěl otok mozku. Do Československa se vrátil v r. 1956. Následkem psychických problémů spáchal sebevraždu. Byl pohřben na ruském hřbitově v Praze na Olšanech.
Otec. Michail. Manželka: 1. Anastasija Michajlovna, rozená Gagarina (zemřela v době jeho věznění; manželství bylo uzavřeno v r. 1939); 2. Irma, rozená Gross, v 1. manželství Lojova (1916 – 2003, Praha; seznámili se v gulagu. Manželství bylo uzavřeno v r. 1958 v Praze.).
Praha XIX, Bubeneč, Mánesova 4; Praha 4, Modřany, Fűgnerova 1190 (po 1956).).
Archiv ČVUT, osobní spis; Národní archiv, f. Oni byli první; Генеральная прокуратура Российской федерации, ф. Р5764; Soukromý archiv A. Kopřivové.
Каратеев, Михаил. Белогвардейцы на Балканах. Воспоминания белого офицера. Буэнос-Айрес 1977; Документы к истории русской и украинской эмиграции в Чехословацкой республике (1919 – 1939). Сост. Сладек, Зденек – Белошевская, Любовь. Славянский институт АН ЧР, Прага 1998; Хроника культурной, научной и общественной жизни русской эмиграции в Чехословацкой республике. Т. 2. 1930 – 1939. Под ред. Л. Белошевской. Славянский институт АН ЧР, Прага 2001.