Jelizaveta Viktorovna Kutlvašrová
(rozená Jakovleva)Střední vzdělání získala na dívčím gymnáziu v Kansku. V r. 1919 se seznámila s K. Kutlvašrem a na jeho žádost jí byl umožněn odjezd s legionáři do Československa. Lodí cestovala z Vladivostoku do Nagasaki, Singapuru, Terstu a odtud vlakem přes Rakousko do Československa. Po příjezdu do Prahy se za Kutlvašra provdala a žila s ním v posádkových městech, kde působil. Po zrušení čs. armády v r. 1939 se přestěhovali do Prahy. Poté, co byl v r. 1948 po únorovém komunistickém převratu její manžel odsouzen ve vykonstruovaném politickém procesu na doživotí, usilovala o jeho předčasné propuštění. Sama se v té době mohla živit jenom příležitostnými pracemi. Pracovala postupně ve firmě Orion v balírně čokoládových bonbonů, v obchodním centru Diamant na Václavském náměstí měla na starosti sklad porcelánu, na stavbě tzv. mostu inteligence v Braníku sbírala kovy, uklízela v okolí Švermova mostu, pracovala jako slévačka ve firmě Motex, ve Vkusu pracovala jako švadlena a v Družstvu invalidů opravovala deštníky. V r. 1960 byl Kutlvašr předčasně propuštěn, ale brzy nato zemřel. K. usilovala o jeho soudní rehabilitaci. V r. 1968 se aktivně zapojila do činnosti K 231 a obrodného procesu. V témže roce zrušil Městský soud v Praze všechna obvinění z let 1948 a 1949, ale plné rehabilitace svého muže (po listopadu 1989) se nedožila. Byla pohřbena na hlavním Olšanském hřbitově.
Otec: Viktor. Matka: Agrippina, rozená Šišackaja. Manžel: Karel Kutlvašr (27. 1. 1895, Michalovice – 2. 10. 1961, Praha; čs. generál, legionář; manželství bylo uzavřeno 28. 7. 1920 v Praze).
Práce ruské, ukrajinské a běloruské emigrace vydané v Československu 1918 – 1945 (Bibliografie s biografickými údaji o autorech). D. 1, sv. 1. Bibliografii zpracovaly Zdeňka Rachůnková a Michaela Řeháková, biografická hesla zpracoval Jiří Vacek za spolupráce a redakce Z. Rachůnkové a M. Řehákové; úvod J. Vacek. Národní knihovna ČR, Praha 1996.
Praha XIV, Nusle, Jaromírova; České Budějovice; Chomutov, Hauptmannstrasse 36; Milovice; Hradec Králové, tzv. generálský dům, Šimkova ulice; Praha XII, Královské Vinohrady, Přemyslovská ulice 27; Praha XIX, Dejvice, Na Hanspaulce 9; Vyžlovka 125, p. Kostelec nad Černými Lesy; Praha XIII, Vršovice, Rybalkova ul. 69; Prosek II, Rumburská 257.
Хроника культурной, научной и общественной жизни русской эмиграции в Чехословацкой республике. Т. 1. 1919 – 1929. Под ред. Л. Белошевской. Славянский институт АН ЧР, Прага 2000; Slanina, Josef – Vališ, Zdeněk. Generál Karel Kutlvašr. Naše vojsko, Praha 1993.