Ksenija Andrejevna Rodzjanko
Pocházela ze šlechtické rodiny. Po maturitě na gymnáziu absolvovala střední zdravotnickou školu. V letech 1901 – 1914 působila jako ošetřovatelka ve Společnosti milosrdných sester sv. Jiří při Červeném kříži v Petrohradě a jako pomocnice pečovatelky ve společnosti Jasli. Byla místopředsedkyní Společnosti pro podporu soukromých sester v nemocnicích. Během první světové války pracovala jako zdravotní sestra v Ruském Červeném kříži. V dubnu 1920 byla zatčena Všeruskou mimořádnou komisí pro boj s kontrarevolucí a sabotážemi a poslána do Ivanovského koncentračního tábora „do konce občanské války“. V listopadu 1921 byla v rámci amnestie propuštěna. V letech 1921 – 1928 pracovala jako zdravotní sestra v okresní léčebně ve městě Sergijev Posad. V r. 1928 byla znovu zatčena, vězněna ve věznici Butyrka a poté jí byl na tři roky zakázán pobyt v Moskvě a v Moskevské gubernii. V r. 1929 byla znovu zatčena a vypovězena na tři roky na východní Sibiř. V prosinci 1933 získala povolení odjet do zahraničí a odjela do Paříže. V r. 1934 přijela na osobní pozvání Alice Masarykové do Československa. Pracovala ve Výboru pro pomoc ruským běžencům a od 1. února 1934 se jako pečovatelka starala o T. G. Masaryka. Po jeho smrti se účastnila oficiální i soukromé části jeho pohřbu. 18. května 1937 obdržela československé občanství. Během druhé světové války se podílela na činnosti Ruského domova a různých dobročinných organizací. Po skončení války odjela do USA, kde se zapojila do činnosti Tolstovského charitativního fondu. Své vzpomínky na Prahu publikovala ve sborníku Pamjati vladyky Sergija Pražskogo. Zemřela v Tolstovské kolonii, je pohřbena na ruském hřbitově v Novo-Divjejevském klášteře ve státě New York.
Otec: Andrej Platonovič (1839 – ?). Matka: Jevgenija Emiliusovna (Michajlovna), rozená Špicbart, ve 2. manželství Kadura (1845 – ?; v r. 1918 emigrovala do Německa).
: Praha VI, Vyšehrad, Neklanova 34; Praha XIX, Dejvice, Pevninská 12, Na Ořechovce 9.
Незабытые могилы. Российское зарубежье: некрологи 1917 – 1997. В 6 т. Сост. В. Н. Чуваков; под ред. Е. В. Макаревич. Т. 6. Российская государственная библиотека, Москва 2005; Новомученики и Исповедники Русской Православной Церкви XX века. Родзянко Ксения Андреевна. In: http://www.pstbi.ccas.ru/bin/db.exe/ans/nm/?TYZCF2JMTdG6XbuEfeGbvuqefW08sOKheCwUU8qYs8KZceqU** [on-line].