Vsevolod Vasiljevič Sachanev
Po dokončení studia se specializací na ruské dějiny a archeologii na Historické a filologické fakultě Petrohradské univerzity vyučoval na středních školách. Bojoval v první světové i občanské válce. V r. 1921 byl z Krymu evakuován na poloostrov Gallipoli, od r. 1923 žil v Československu. V r. 1925 složil magisterské zkoušky a byl jmenován docentem ruských dějin. Přednášel na Ruské lidové univerzitě a pracoval v Ruském zahraničním historickém archivu v Praze. Byl členem Ruské historické společnosti, Ruské akademické skupiny, Svazu ruských pedagogů v ČSR a členem Pedagogické rady Ruské lidové univerzity. Věnoval se studiu památek lidové tvořivosti a etnografie (např. výšivek nebo ikon) na východním Slovensku a Podkarpatské Rusi. Studie s touto tematikou publikoval především v časopise Centraľnaja Jevropa. V Praze zorganizoval několik koncertů lidových písní z východoslovenské vesnice Stakčín, které zpívala A. Jaburová. Za druhé světové války působil jako tajemník novin Novosti. Byl pohřben na ruském hřbitově v Praze na Olšanech.
Manželka: Valentina, rozená Kozlovskaja (1885 – ?; zůstala v Rusku).
Kudělka Milan – Šimeček, Zdeněk a kol. Československé práce o jazyce, dějinách a kultuře slovanských národů od r. 1760. Biograficko-bibliografický slovník. SPN, Praha 1972; Práce ruské, ukrajinské a běloruské emigrace vydané v Československu 1918 – 1945 (Bibliografie s biografickými údaji o autorech). D. 1, sv. 2. Bibliografii zpracovaly Zdeňka Rachůnková a Michaela Řeháková, biografická hesla zpracoval Jiří Vacek za spolupráce a redakce Z. Rachůnkové a M. Řehákové; úvod J. Vacek. Národní knihovna ČR, Praha 1996.
Všenory 100; Praha XIX, Bubeneč, Bučkova 27.
Kudělka Milan – Šimeček, Zdeněk a kol. Československé práce o jazyce, dějinách a kultuře slovanských národů od r. 1760. Biograficko-bibliografický slovník. SPN, Praha 1972; Хроника культурной, научной и общественной жизни русской эмиграции в Чехословацкой республике. Т. 1. 1919 – 1929. Под ред. Л. Белошевской. Славянский институт АН ЧР, Прага 2000; ibid, Т. 2. 1930 – 1939. Под ред. Л. Белошевской. Славянский институт АН ЧР, Прага 2001; Mušinka, Mikuláš. Prínos ukrajinskej a ruskej emigrácie pre výskum ľudovej kultury Rusínov-Ukrajincov východného Slovenska. In: Ruská a ukrajinská emigráciа na východnom Slovensku v rokoch 1919 – 1945. Harbuľová, Ľubica, Ňachajová, Mária, Babotová, Ľubica (eds). Štátna vedecká knižnica v Prešove, Prešov 2006, s. 25 – 41.