Karl Karl-Avgust) Romanovič Kočarovskij
Další varianty jména: Kačarovskij, Kačorovskij,
Účastnil se revolučního hnutí v Rusku, patřil mezi narodovolce. Byl členem Strany socialistů-revolucionářů (eserů). Až do emigrace v červnu 1917 žil v Moskvě a věnoval se studiu životních podmínek na ruském venkově. Po odjezdu z Ruska žil několik let v Itálii, 10. listopadu 1923 přijel do Československa. Do r. 1925 vedl sociální oddělení Institutu pro studium Ruska. Přednášel na Ruské svobodné univerzitě v Praze, vydával své vědecké práce. V Institutu pro studium Ruska organizoval sekci ruské vesnické kultury. Byl členem Svazu ruských spisovatelů a novinářů v ČSR. Později odjel do Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. V Bělehradě pracoval jako knihovník ve Veřejné knihovně. Byl členem tamního Svazu ruských spisovatelů a novinářů. Pseudonym: Novožilov.
Otec: Roman (vojenský lékař). Děti: Boris (1899 – 1937).
: Práce ruské, ukrajinské a běloruské emigrace vydané v Československu 1918 – 1945 (Bibliografie s biografickými údaji o autorech). D. 1, sv. 1. Bibliografii zpracovaly Zdeňka Rachůnková a Michaela Řeháková, biografická hesla zpracoval Jiří Vacek za spolupráce a redakce Z. Rachůnkové a M. Řehákové; úvod J. Vacek. Národní knihovna ČR, Praha 1996.
Государственный архив Российской федерации, ф. 5764; Soukromý archiv A. Kopřivové.
Масанов, Иван Филиппович. Словарь псевдонимов русских писателей, ученых и общественных деятелей. Т. 4. Всесоюзная книжная палата, Москва, 1960; Хроника культурной, научной и общественной жизни русской эмиграции в Чехословацкой республике. Т. 1. 1919 – 1929. Под ред. Л. Белошевской. Славянский институт АН ЧР, Прага 2000; Российское зарубежье во Франции (1919 – 2000). Биографический словарь. В трех томах под общей редакцией Л. Мнухина, М. Авриль, В. Лосской. In: http://www.dommuseum.ru/museum/nauka/slovar/ [on-line].