Fjodor Jefimovič Vološin
Po ukončení studia na Matematicko-fyzikální fakultě Moskevské univerzity pracoval jako asistent na Petrovské akademii. Věnoval se práci na zpřesnění přístrojů pro měření sluneční a světelné energie. V r. 1920 emigroval do Turecka a v témže roce přijel do Československa. Přednášel na Ruské lidové univerzitě a vedl Ústav experimentální fyziky Univerzity Karlovy. Zajímal se o stavbu atomu a jako první správně formuloval otázku o stavbě atomového jádra. Ve Vysokých Tatrách založil meteorologickou stanici. Od r. 1929 žil ve Francii a od r. 1931 zde vedl kurzy radiotechniky. Od r. 1932 byl zaměstnán v aerologické observatoři v Trappes. Vzhledem k tomu, že zde pracoval „ve jménu české vědy“, dostával od T. G. Masaryka měsíční peněžní podporu ve výši 3.250 Kč. V r. 1937 si v Paříži založil vlastní fyzikální laboratoř. Přednášel na setkáních Vědecko-filosofické společnosti, Spolku ruských chemiků a Spolku ruských inženýrů, spolupracoval s francouzským Fyzikálním centrem Alexandra Dufoura. Je pohřben na ruském hřbitově v Sainte-Geneviève-des-Bois.
Otec: Jefim Pavlovič. Matka: Alexandra Dmitrijevna. Manželka: Marija Tarasovna, rozená Lužina (23. 10. 1888 – 18. 11. 1969, Paříž, Francie; v emigraci žila nejprve v ČSR a od r. 1929 ve Francii. V Praze byla zaměstnána v Zemgoru [Sjednocení ruských činitelů městských a venkovských samospráv; nepolitická organizace pomáhající emigrantům]). Děti: Fjodor.
Práce ruské, ukrajinské a běloruské emigrace vydané v Československu 1918 – 1945 (Bibliografie s biografickými údaji o autorech). D. 1, sv. 1. Bibliografii zpracovaly Zdeňka Rachůnková a Michaela Řeháková, biografická hesla zpracoval Jiří Vacek za spolupráce a redakce Z. Rachůnkové a M. Řehákové; úvod J. Vacek. Národní knihovna ČR, Praha 1996.
Praha XIX, Bubeneč, Bučkova 27 – 29.
Národní archiv, f. MZV – Ruská pomocná akce, k. 278; Archiv Kanceláře prezidenta republiky, f. KPR; Kartotéka ruských, ukrajinských a běloruských emigrantů v meziválečném Československu (Slovanská knihovna Praha); Soukromý archiv A. Kopřivové.
Ковалевский, Петр. Зарубежная Россия. Дополнительный выпуск. Librairie Des Cinq Continents, Paris 1973, с. 154; Незабытые могилы. Российское зарубежье: некрологи 1917 – 1997. В 6 т. Сост. В. Н. Чуваков; под ред. Е. В. Макаревич. Т. 1. Российская государственная библиотека, Москва 1999; Грезин, Иван Иванович. Алфавитный список русских захронений на кладбище в Сент-Женевьев-де-Буа. Старая Басманная, Москва 2009; Волков, Сергей Владимирович. База данных No2: «Участники Белого движения в России». In: http://www.swolkov.org/2_baza_beloe_dvizhenie/2_baza_beloe_dvizhenie_ab… [on-line]; Российское зарубежье во Франции (1919 – 2000). Биографический словарь. В трех томах под общей редакцией Л. Мнухина, М. Авриль, В. Лосской. In: http://www.dommuseum.ru/museum/nauka/slovar/ [on-line]; Сорокина, Марина Юрьевна – Масоликова, Наталия Юрьевна. Некролог российского научного зарубежья. In: www.russiangrave.ru [on-line].