Grigorij Michajlovič Medveckij
Do Československa emigroval v r. 1921. V letech 1921 – 1926 studoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Od září 1926 žil na Slovensku, kde byl jmenován profesorem Československé státní obchodní akademie a později Vyšší hospodářské školy v Košicích. Na konci třicátých let se přestěhoval do Trenčína, kde byl v letech 1938 – 1958 profesorem na Státní slovenské obchodní akademii. Současně se věnoval překládání literatury. Redigoval Gazdovské noviny, publikoval v časopise Památky archeologické. Byl jednatelem Státního archeologického a restaurátorského ústavu v Košicích a členem ústředního výboru Spolku A. Duchnoviče v Užhorodu. Zasloužil se o popularizaci prehistorie, slavistiky, hudby a výtvarného umění.
Práce ruské, ukrajinské a běloruské emigrace vydané v Československu 1918 – 1945 (Bibliografie s biografickými údaji o autorech). D. 1, sv. 2. Bibliografii zpracovaly Zdeňka Rachůnková a Michaela Řeháková, biografická hesla zpracoval Jiří Vacek za spolupráce a redakce Z. Rachůnkové a M. Řehákové; úvod J. Vacek. Národní knihovna ČR, Praha 1996; Т. Г. Масарик и егo культурные связи с русскими ученными и писателями ( к 80-ти летнему юбилею президента Чехо-Словацкой республики Т. Г. Масарика). Slovenská knihtiskárna v Košicích, Košice 1930.
Košice, Rákocziho 16.
Kulturní adresář ČSR. Biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic. I. ročník. Sest. Dolenský, Antonín. Nakladatelství Josef Zeibrdlich, Praha 1934; Harbuľová, Ľubica. Ruská emigrácia a Slovensko (Pôsobenie ruskej pooktóbrovej emigrácie na Slovensku v rokoch 1919 – 1939). FF PU, Prešov 2001; Hoptová, Luciána. Aktivity Grigorija Michajloviča Medveckého na východnom Slovensku. In: Osobnosti v knižnej kultúre a historických prameňoch: ad honorem Jozef Repčák. Ed. Domenová, Marcela. Štátna vedecká knižnica v Prešove, Prešov 2017, s. 177 – 184.