Boris Nikolajevič Rabinovič
V r. 1900 založil diskuzní studentský kroužek. Byl členem Strany socialistů-revolucionářů (eserů). Od r. 1902 se angažoval v revolučním hnutí; byl členem revoluční bojové skupiny, podílel se na několika teroristických akcích. V r. 1911 byl zatčen za přípravu atentátu na ministerského předsedu P. A. Stolypina, ale pro nedostatek důkazů byl zproštěn viny. Po maturitě na penzenském gymnáziu vystudoval Báňský institut. V r. 1914 byl mobilizován a přidělen k 44. dělostřelecké brigádě. V r. 1917 se stal vedoucím Vojenské organizace Strany socialistů-revolucionářů při 12. armádě a místopředsedou výkonného výboru Sovětů střelecké divize Severního frontu. Jako zástupce 12. armády byl členem Prozatímní rady Ruské republiky a stal se členem Ústavodárného shromáždění. Emigroval během občanské války, v r. 1921 přijel do Československa. Byl zaměstnán v redakcích časopisu Orbis a novin Volja Rossii, spolupracoval s berlínskými novinami Dni, Golos Rossii aj. Od konce dvacátých let žil ve Chvalech, kde pracoval v drůbežárně manželů Archangelských. Byl tajemníkem Zahraniční delegace Strany socialistů-revolucionářů a od r. 1921 tajemníkem Zemgoru (Sjednocení ruských činitelů městských a venkovských samospráv; nepolitická organizace pomáhající emigrantům). 30. července 1942 byl v Praze zatčen gestapem a jako Žid deportován do Terezína. 4. srpna byl převezen do koncentračního tábora v Malém Trostinci, kde zemřel.
Otec: Nikolaj. Matka: Pelageja, rozená Frantova. Manželka: Marina, rozená Šikovskaja.
Chvaly.
Národní archiv, f. Rabinovič Boris Nikolajevič, Ing.; Národní archiv, f. Policejní ředitelství v Praze 1941 – 1950, k. 9247; Государственный архив Российской федерации, ф. 5764.
Terezínská pamětní kniha: židovské oběti nacistických deportací z Čech a Moravy 1941 – 1945. Díl druhý. Kolektiv editorů pod vedením Miroslava Kárného. Melantrich, Praha 1995, s. 841; Протасов, Лев Григорьевич. Люди Учредительного собрания: портрет в интерьере эпохи. РОСПЭН, Москва 2008; Биографический указатель. Рабинович Борис Николаевич. In: www.hrono.info/biograf/bio_r/rabinovich_bn.php [on-line].