Stepan (Stefan, Sergej) Nikolajevič (Nikitovič) Uvarov
V r. 1884 nastoupil na Moskevské učiliště malířství, ale studoval zde pouze půl roku. Podle údajů, které uváděl v Československu, působil po opuštění školy jako lektor a inspektor ministerstva školství. Cestoval po Rusku, přednášel, dával hodiny «praktického kreslení» a prodával svá díla. Podílel se na vzdělávacích aktivitách ve školách Kavkazského učebního okruhu. V r. 1919 žil v Polsku, v srpnu 1920 přijel do Československa s cílem organizovat zde výstavy obrazů a divadelních rekvizit a veřejné přednášky. První výstava s názvem Národní putovní chrám ruského umění se konala v Praze v Obecním domě na podzim 1922 a poté putovala po republice. V r. 1931 odjel na Slovensko. Byl často vyšetřován policií. Pseudonym: Uvarov-Skitalec.
Manželka (?): Luiza Maksimovna, rozená Uraganskaja, hraběnka (?); herečka (?).
Výstavy: Praha 1922; Trenčín 1923; Bratislava, Košice, Nitra, Trnava 1924; Žilina 1925, 1928; Liptovský Mikuláš, Lučenec 1928; Kežmarok 1934. Dílo: Práce ruské, ukrajinské a běloruské emigrace vydané v Československu 1918 – 1945 (Bibliografie s biografickými údaji o autorech). D. 1, sv. 2. Bibliografii zpracovaly Zdeňka Rachůnková a Michaela Řeháková, biografická hesla zpracoval Jiří Vacek za spolupráce a redakce Z. Rachůnkové a M. Řehákové; úvod J. Vacek. Národní knihovna ČR, Praha 1996; Galerie výtvarného umění Náchod; Západočeská galerie v Plzni.
Praha III, Malá Strana, Pod Bruskou, Praha II, Nové Město, Lublaňská 66, hotel U krále Jiřího; Jindřichův Hradec; Obřany; Pardubice; Senica; Trnava; Banská Bystrica.
Российский государственный исторический архив, ф. 789; Российский государственный aрхив литературы и искусства, ф. 680, ф. 2600; Národní archiv, f. Policejní ředitelství; Národní archiv, f. MZV – Ruská pomocná akce, k. 273; Archiv MZV, f. II. sekce – politická; Archiv MZV, f. V. sekce – administrativní; Archiv MZV, f. Kabinet ministra.
Z výstavy lidového přenosného chrámu ruského umění. In: Český svět, č. 11, 14. 12. 1922; Džujko, Ján: Stepan Nikolajevič Uvarov-Skitalec a jeho kontakty s Nikolajom Mazurkievičom. In: Osobnosti ruskej a ukrajinskej emigrácie na východnom Slovensku. Harbuľová, Ľubica – Ňachajová, Mária – Babotová, Ľubica (eds). Štátna vedecká knižnica v Prešove, Prešov 2008, s. 109 – 116; Jančárková, Julie. Ruská emigrace v meziválečném Československu. „Kočovný apoštol praktické etiky“, „profesor“ a „hrabě“ Štěpán Uvarov. In: Tvar, č. 3, 2014, s. 11; Лейкинд, Олег – Махров, Кирилл – Северюхин, Дмитрий. Художники Русского зарубежья. Первая и вторая волна эмиграции. Биографический словарь. Т. 2. Издательский дом МiРЪ, Санкт-Петербург 2019; Лейкинд, Олег – Янчаркова, Юлия. Уваров С. Н. In: www.artrz.ru [on-line].