Vladimir Alexandrovič Amfitěatrov-Kadašev
Maturoval na 8. moskevském gymnáziu a poté studoval na Historické a filologické fakultě Moskevské univerzity. Publikovat začal v r. 1908 v novinách Kyjevskij těatral. Od r. 1912 soustavně pracoval v redakci Ruského slova. Publikoval v časopisech a novinách Satyrikon, Russkaja volja, Novosti dňa aj. Od listopadu 1914 do května 1916 pracoval v Itálii jako asistent svého otce. Během občanské války vedl filmové oddělení OSVAGu (Osvědomitělnoje agentstvo – informační a propagandistický orgán Dobrovolnické armády a později Ozbrojených sil Jižního Ruska). Žil v Jaltě, kde pracoval jako redaktor novin Južnyj kurjer. Byl zakladatelem Jaltského bratrstva a členem profesních svazů novinářů Petrohradu, Moskvy, Rostova na Donu a Charkova. V listopadu 1920 byl s Ruskou armádou evakuován do Konstantinopole, kde vstoupil do Konstantinopolského profesního svazu spisovatelů. Na podzim r. 1921 přijel do Československa. Byl členem berlínského Svazu spisovatelů, Svazu ruských novinářů a spisovatelů v ČSR (1921), Svazu ruských spisovatelů a novinářů v ČSR (1924), jedním ze zakládajících členů pražského literárního kroužku Daliborka, častým hostem literárního uskupení mladých emigrantských básníků Poustevna. Spolupracoval s mnoha českými, německými a ruskými periodiky (Rul, Segodňa, Illjustrirovannaja Rossija, Novoje slovo, Mladorus, Spolochi, Veretěno a další). Společně se S. Gornym, I. Lukašem, V. Nabokovem, G. Struvem a V. Tatarinovem patřil k Bratrstvu Kulatého stolu. Byl členem redakčního kolektivu Almanachu na památku 10. výročí bitvy u Zborova a 50. výročí rusko-turecké války (za osvobození Slovanů), který v r. 1927vydal Ruský spolek válečných invalidů v Praze. Po r. 1927 žil střídavě v Praze a v Berlíně, v r. 1936 se přestěhoval k otci do Levanta.
Otec: A. V. Amfitěatrov
Matka: Alexandra Nikolajevna, rozená Levickaja (1858 – 1947, zpěvačka, učitelka hudby)
Manželka: Anna Nikolajevna, rozená Smirnova (25. 1. 1891, Kašin u Petrohradu – ?; manželství bylo uzavřeno v r. 1913, rozvedeno bylo v říjnu 1928 v Praze).
viz Práce ruské, ukrajinské a běloruské emigrace vydané v Československu 1918 – 1945 (Bibliografie s biografickými údaji o autorech). D. 1, sv. 1. Bibliografii zpracovaly Zdeňka Rachůnková a Michaela Řeháková, biografická hesla zpracoval Jiří Vacek za spolupráce a redakce Z. Rachůnkové a M. Řehákové; úvod J. Vacek. Národní knihovna ČR, Praha 1996
Новое руское слово, 1942, 28.3.
Archiv hl. města Prahy, f. Svaz ruských spisovatelů a novinářů v ČSR
Словарь русских зарубежных писателей. Сост. Булгаков, Валентин Федорович. Norman Ross Publishing Inc., New York 1993
Русская литература XX века. Прозаики, поэты, драматурги. Биобиблиографический словарь. Том 1. Под общей редакцией Н. Н. Скатова. ОЛМА-ПРЕСС Инвест, Москва 2005
Воспоминания. Дневники. Беседы. Русская эмиграция в Чехословакии. Сост. и общ. ред. Л. Белошевской. Славянский институт АН ЧР, Прага 2011; nekrolog: Новое руское слово, 1942, 28. 3.