Vladimir Alexandrovič Veselovskij
Maturoval na tambovském gymnáziu a začal studovat na Báňském institutu v Petrohradě. V průběhu první světové války studia přerušil a absolvoval zkrácené kurzy Konstantinovského dělostřeleckého učiliště (1917) a poté bojoval na kavkazské frontě. Jako dobrovolník sloužil v hodnosti kapitána a esaula sloužil v Dobrovolnické armádě u Donského dělostřelectva. Byl evakuován z Krymu na poloostrov Gallipoli, odkud v r. 1922 odjel do Československa. Vystudoval Vysokou školu báňskou v Příbrami. Od r. 1929 do r. 1945 pracoval jako technický úředník v normalizačním oddělení Škodových závodů. Ve 40. letech byl předsedou spolku Ruské kolo. Byl členem vedení Svazu ruských studentů v ČSR, Svazu ruských inženýrů a techniků v ČSR, Svazu ruských báňských inženýrů v Příbrami, Odborového svazu ruských inženýrů a techniků v protektorátu Čechy a Morava, Spolu Gallipolců v Plzni a Gallipolského krajanského spolku v Praze. V Plzni zastupoval Úřad pro ruskou emigraci v Německu pro registraci ruských emigrantů na území protektorátu Čechy a Morava. V r. 1945 odjel do Německa. V Mnichově založil Knižní spolek ruských knih. V r. 1955 se přestěhoval do USA. Pracoval jako kreslič stavebních konstrukcí a báňský inženýr. Od r. 1962 působil jako vědecký pracovník v Kongresové knihovně ve Washingtonu. Je pohřben na hřbitově sv. Vladimíra v Jacksonu (stát New Yersey).
Otec: Alexandr Nikolajevič (1838 – 1906; literární historik, profesor Petrohradské univerzity, akademik). Manželka: Albína, rozená Nováková (10. 2. 1896, Plačice – ?).
Plzeň, Mikulášská třída 9, Bezovka 3.
Národní archiv, f. MZV – Ruská pomocná akce, k. 276; Kartotéka ruských, ukrajinských a běloruských emigrantů v meziválečném Československu (Slovanská knihovna Praha); Soukromý archiv A. Kopřivové.
Незабытые могилы. Российское зарубежье: некрологи 1917 – 1997. В 6 т. Сост. В. Н. Чуваков; под ред. Е. В. Макаревич. Т. 1. Российская государственная библиотека, Москва 1999; Александров, Евгений Александрович. Русские в Северной Америке. Биографический словарь. Хэмден (Коннектикут, США) – Сан-Франциско (США) – Санкт-Петербург (Россия) 2005; Сорокина, Марина Юрьевна. Российское научное зарубежье: Материалы для биобиблиографического словаря. Вып. 5. Инженерные науки: ХIХ – первая половина ХХ в. Дом русского зарубежья им. А. Солженицына, Москва, 2011; Волков, Сергей Владимирович. База данных No2: «Участники Белого движения в России». In: http://www.swolkov.org/2_baza_beloe_dvizhenie/2_baza_beloe_dvizhenie_abc-01.htm [on-line].