Ivan Ivanovič Krašeninnikov
Tři roky studoval v Čeljabinském duchovním učilišti a poté šest let na Permském gymnáziu (maturoval v r. 1891). V r. 1896 dokončil studia na Vojenské lékařské akademii. Zprvu pracoval jako vojenský lékař v Moskvě, poté sloužil postupně v Kavkazském, Finském a ve Varšavském vojenském okruhu. Během první světové války byl velitelem lékařského a hygienického oddělení Správy náčelníka sanitární části armád západní fronty. V r. 1918 se stal velitelem lékařského a hygienického oddělení Rudé armády. Později vstoupil do Dobrovolnické armády, sloužil v Sevastopolu. V r. 1920 byl spolu s armádou evakuován do Konstantinopole. Jako starší lékař pracoval v táboře pro ruské uprchlíky Selimiye ve městě Haydarpaşa na asijském břehu Bosporského průplavu a současně tam řídil ambulanci ruského Červeného kříže a pracoval ve francouzské nemocnici. Do Československa přijel 10. března 1922. Od září 1924 pracoval jako lékař při Komitétu pro umožnění studia ruských studentů. Současně pracoval v ambulanci Ruské společnosti Červeného kříže v Praze. Byl členem a pokladníkem Spolku ruských lékařů v Československu, členem vedení Výboru pro boj s tuberkulózou při Spolku ruských lékařů v Československu (od r. 1923) a čestným členem Svazu ruských lékařů – občanů Československé republiky (od r. 1936). Byl členem Výboru pro letní tábory pro chudé děti. Zemřel na rakovinu plic. Byl pohřben na ruském hřbitově v Praze na Olšanech.
Otec: Ivan Jeftichijevič (? – 1883; úředník, dědičný šlechtic). Matka: Olimpiada Michajlovna. Manželka: Sofija Davidovna, rozená Gubeladze (zůstala s dcerou v Rusku. V r. 1924 K. žádal o možnost jejich příjezdu do Československa; není zřejmé, zda přijely.). Děti: V. I. Krašennikov; Anatolij; Taťjana; syn (zahynul v občanské válce).
Русский врач в Чехии и Моравии, 1940, VII, № 9 – 10, с. 45.
Praha I, Staré Město, Kaprova 11; Radotín, Blahoslavova 7; Praha, Havlíčkova 103; Praha XII, Královské Vinohrady, Velehradská 28, Na Švihance 2; Praha IX, Vysočany, Drahobejlova; Praha XIX, Bubeneč, Terronská 6, Bučkova 27; Praha XIX, Dejvice, Bachmačské nám.; Praha, XI, Žižkov, Karlova 5; Praha II, Nové Město, Lützovova 10.
Národní archiv, f. MZV – Ruská pomocná akce, k. 220; Národní archiv, f. Policejní ředitelství Praha II – evidence obyvatelstva; Soukromý archiv A. Kopřivové.
Незабытые могилы. Российское зарубежье: некрологи 1917–1997. В 6 т. Сост. В. Н. Чуваков; под ред. Е. В. Макаревич. Т. 3. Российская государственная библиотека, Москва 2001; Васильев, Константин Константинович. Военный врач Иван Иванович Крашенинников (1869 – 1940) (К истории медицинской политической эмиграции). In: Актуальні питання теоретичної медицини. Актуальні питання клінічної медицини. Мікроелементози в клінічній медицині. Actual problems of fundamental and clinical medicine. Mатеріали науково-практичних конференцій студентів, молодих вчених, лікарів та викладачів (Суми, 21 – 23 квітня 2010 року). Відп. за вип. Л. Н. Приступа. СумДУ, Суми 2010, с. 66.