Olga Alexandrovna Kuftina-Poluektova
(rozená Polijevktova)Další varianty jména: Kuftina-Polijevktova,
Provdaná jako: v 1. manželství Jevreinova ,
Herectví vystudovala v Prvním studiu Moskevského uměleckého divadla a poté se stala členkou divadelního souboru. V r. 1922 společně se souborem vyjela na umělecké turné do Berlína, do Ruska se již nevrátila a emigrovala do Československa. Byla členkou Pražské skupiny Moskevského uměleckého divadla. Přestěhovala se na Podkarpatskou Rus, kde založila dětské divadelní studio. Působila jako režisérka při Ruské kulturně vzdělávací společnosti A. Duchnoviče v Užhorodě. Založila divadelní kroužek, se kterým nastudovala řadu her světových klasiků. V představeních účinkovali místní obyvatelé, profesionální i amatérští herci. V r. 1939 se spolu s rodinou odstěhovala do Prahy. Umělecký pseudonym: Poluektova.
Otec: Alexandr Alexandrovič Polijevktov (pediatr). Matka: Taťjana Alexejevna, rozená Orešnikova (1877 – ?). Manžel: 1. Dmitrij Alexejevič Jevreinov (1891 – 1941; podporučík, kapitán osobní gardy Preobraženského pluku; v emigraci žil v Německu; manželství bylo rozvedeno); 2. J. А. Kuftin (manželství bylo uzavřeno v r. 1929 v Užhorodě). Děti: z 1. manželství: Rafail (25. 10. 1916, Petrohrad – 1990; zpěvák, herec. V r. 1922 emigroval spolu s babičkou A. V. Jevreinovou. V r. 1935 maturoval na Ruském reálném reformním gymnáziu v Moravské Třebové a začal studovat práva na Univerzitě Karlově. Od poloviny 30. let vystupoval v divadelních představeních Ruské dramatické skupiny a Dramatické skupiny pod vedením K. A. Sossin-Arbatova. Za války vedl obchod s radiopřijímači. Je pohřben na ruském hřbitově v Praze na Olšanech.); z 2. manželství: Natalija, provdaná Laštovičková (1930, Užhorod – 24. 10. 2019, Praha; překladatelka).
Užhorod, ul. Dostojevského; Praha XIX, Dejvice, U francouzského gymnázia.
Národní archiv, f. MZV – Ruská pomocná akce, k. 244.
Инов, Игорь. Литературно-теaтральная, концертная деятельность беженцев-россиян в Чехословакии (20 – 40‑е годы 20-го века) I. NK ČR, Praha 2003; Лаштовичкова, Наталия. Пельмени и брамборак. Мемуары Куфтиной-Лаштовичковой. In: Русское слово, №№ 2 – 6, 2007; Российское зарубежье во Франции (1919 – 2000). Биографический словарь. В трех томах под общей редакцией Л. Мнухина, М. Авриль, В. Лосской. In: http://www.dommuseum.ru/museum/nauka/slovar/ [on-line].